A gyaru ma és régen

Felteszem mindenkiben előjön a sztereotípia a ganguro, manba szavak hallatán: csokibarna bőr, fehér smink, platform, miniszoknya, csőtop, és eszünkbe jutnak a ParaPara Paradise oktató DVD-jén táncikáló lányok. Ez mind szép és jó, de csak ha tudjuk, hogy mára ezek az irányzatok már nem léteznek, a gyaru mostanra teljesen mást jelent. Fontos még hozzátenni, hogy ugyan a gyaru a lázadó fiatalok polgárpukkasztó próbálkozásának indult egészen a 70-es évektől kezdve (egy akkori farmermárkáról (GAL) kapva nevét), mely a lázadó életformát is megkövetelte, ám kb. 2005-től kezdődően teljesen átalakult, és mára inkább egy virágzó, népszerű és változatos divatirányzat lett belőle. És mint ahogy minden más divatirányzat, a gyaru divat is folyamatosan változik és megújul, ezért időrendi sorrendben fogok haladni a legújabb trendektől kezdve visszafele.  A forrásaim nekem is legfőkébb a médiából származnak, mint pl. Japánban élő külföldi gyaru bloggerek, a Tokyo Girls Collection divatbemutató, gyaru magazinok, modellek blogjai, vagy a Shibuya 109 webshopja.

Előszőr is a Gyaru-kei:  Általános és sokrétű, épp ezért nagyon népszerű, sőt ma a legnépszerűbb és szinte az egyetlen aktívan létező gyaru-stílus, rengeteg irányzata van.  Fiú megfelője a Gyaru-o.

Az idei tavaszi/nyári trend túlnyomó részt 2 irányzatot emel ki: ez a romantikus/retró és a bohém. 

A romantikus/retro girly stílusokra jellemzőek: a csipkék, fodrok, masnik, virágminta, pöttyös minta, A-vonalú ruhák, tunikák, chiffon anyag, szalmakalapok. Színben leginkább a barna, ekrű, bézs, pink, fehér és a pasztell színek dominálnak. A matrózok ihlette ruhák, csíkos minta (marine) is gyakran előfurdulnak, ugyanúgy mint a csipőszoknya, a farmer anyag, a szőrme, és a wedges szandál... A nőiesség helyett inkább a kislányos, aranyos külsőre mennek.

Főbb Shibuya 109 márkák akik ezeket a stílusokat képviselik: 

Inkább romantikus: Ank Rouge, Heather, me Jane, Laisse Passe, Pinky Girls, Liz Lisa, de a Cecil McBee legújabb kollekciója is ide sorolható

Inkább retró: dazzlin, titty & co., Rojita, Minirdees, Honey Bunch, min plume, Miel Crishunant, Girl’s Door, ef-de, Chesty, WC, Shake Shake, LDS új kollekciója 

A bohém stílusú ruhákat szerintem leginkább a nyárra szánták:

jellemzői: tollak, rojtok, lezser, bő tunikák, poncsó, népi motívumok, len anyag, horgolt anyag, maxiruha, salopette, hason megkötős ingbolerók, arany/bronz színű ékszerek...

Színben bordó, barna, keki, sötétkék, fekete és hasonló erősebb színek a mérvadóak.

Bohém a Shibuya 109-ben:  Miia, DRWCYS, Mystic, moussy új kollekciója 

Tekintsünk vissza egy kicsit az őszi/téli trendre is (még mindig a gyaru-kei-en belül):

A télre jellemzőek voltak: szőrös cuccok minden mennyiségben, szőrős lábszármelegítő/ csizma, „rókafarok”,szőrmesapka, norvég minta, leopárd minta, „napóleon” (zsinórozott, dupla sor gombbal) blézer,  berett vagyis svájci sapka, combig érő szűk csizmák, UGG avagy eszkimócsizma...

Mode: ez kb. annyit jelent, hogy divatos, leginkább a francia divatból merítkezik, elegáns, jellemző az ún. „monoton” azaz fekete-fehér színpárosítás, tweed minta, ceruzaszoknya, bő párhuzam nadrág,  leopárd minta, chiffon anyag, blúzok, kendők...

Képviselői: Emoda, Murua, Vanquish, és újabban az Egoist is

Military: A katonai egyenruhák ihlette stílus, igazából csak annyiból áll, hogy beépítenek 1-1 keki/terepszínű ruhabarabot az amúgy sima gyarus összeállításukba. Fontos összetevője az ún. „Napóleon” blézer/dzseki/kabát,  oldalzsebes nadrág, „katonai/tengerész” sapkák, és természetesen a terepmintás cuccok.

Rock-kei: vagány rockos stílus,de mégis nőies (ex-visual-kei rajongóknak melegen ajánlott, de nem összekeverendő).

Jellemzők: Koponya/csontváz minta, szegecsek, flitterek, kereszt, láncok, szaggatott/koptatott/ batikolt farmer, bő fehér alapon mintás T-szabású, csónaknyakú hosszú póló, britt zászló minta, skót kockás minta, motoros csizma, bőrcuccok, leopárd minta... Képviselői: Gilfy, Glad News, Tutuha, moussy, Heaven and Earth, Ghost of Harlem

Preppy: leginkább úgy tudnám körülírni, hogy egyetemista viselet.

Kellékei: Oxford cipő, iskolai egyenruha, blézer, „SZTK” szemüveg (legtöbbször csak a keret, ún. datemegane), kockás rakottszoknya, kardigán, mellény, rombusz minta,  tornacipő, „iskola címeres” pólók/ pulcsik, kockásing, berett stb.

Nincs nagyon külön erre szakosodott márka.

Amekaji:  ami az American Casual-ból lett rövidítve, annyit tesz: amerikai hétköznapi viselet.

Jellemzők: Bő farmerok, élénk neon színű és/vagy mintás pólók, kapucnis pulcsik, deszkáscipő, baseball sapka, tornacipő, színes pompomos sapka... 

Márkák: Cocolulu, Blue Moon Blue, marple 

Nézzük az egyedibb/réteg/ kisebb létszámú/ kihalt(†) stílusokat:

Koakuma/Agejou/Kyabajou: Hostess Bár vagyis Kyabakura ihlette stílus melynek az (Koakuma) Ageha nevű magazin az egyetlen divatdiktátora, nagyon népszerű, de eléggé rétegstílus.

Jellemzők:  hosszú vagy rövid estélyi, hátul mélyen kivágva, tiara, feltupírozott és/vagy besütött hajköltemények...

Egy pár példa a márkákhoz: GoldsInfinity, Lip Sevice,  Allure, Strip Cabaret, Growing Rich, Try Too Love You, Pink Princess, de előszeretettel hordják a Liz Lisa Doll és Tralala márkát is.

Hime-kei: Hasonlóan rétegstílus, ami a gazdagabbak között elterjedt, a Hime-gyaru, azaz a „hercegnő”-stílus. (Vigyázat! Ne keverjük a lolitával, itt nem a bájosság a cél, hanem a felsőbbrendiség kimutatása.)

Jellemzők:  A-vonalú ruha, masni, műrózsa, rózsaminta, tiara, tűsarkú papucs, gyöngy, szatén, csipke, bársony, selyem, szőrme, természetes színű a tetején feltupírozott haj és/vagy besütött haj, sok „bling-bling”, kövekkel kirakott műköröm, ékszerek...

Pl.: Jesus Diamante, Liz Lisa

Ane-kei/Onee-kei: A huszas éveikben járó „kiöregedett” gyaruk stílusa, érettebb, nőiesebb és stílusosabb. Ugyancsak a gazdagabb rétegekben elterjedt. Sok designer ruhát is hordanak, mint pl. Louis Vuitton, YSL, Chanel stb. 

Márkák: Ma*rs, Dilga, Duras, Cecil Mc Bee, XOXO kisskiss

Fiú megfelelője is létezik, az onii-kei.

Haady: A rock-kei-jel néhol azonos stílusjegyeket képviselő, csak sokkal vidámabb színeket és ismétlődő mintákat használó stílus.

Az Egg magazin találmánya, ezért csak az Egg magazin olvasóinak körében elterjedt.

Márkák: JSG és Galaxxy 


B-gyaru:  Kihalóban levő stílus mely 2004-ben volt a csúcsfokán, főleg fekete, amerikai hip hop és R&B sztárok stílusát próbálják leutánozni.  Sötétre szolizzák magukat, hajukat afroba, vagy parkettába fonják.    

 Képviselő márka:  Shoop 

Íme egy egyszerű ábra, hogy miként változott a gyaru stílus a kezdetektől napjainkig: 

Banba:  Eleinte  ’Barbie’ stílusú ruhákat hordtak, később átalakult a stílus és sima partyruhákban jártak, neccharisnya, világos színek, trópusi mintázat (Alba Rosa), platform,  feltupírozott természetes vagy neon színű haj jellemezte, lehetett nem barnított és barnított bőrük is, habár a barnított volt az általánosabb. A manbás erős fehér helyett, kevesebb és áttetszőbb pink sminket tettek fel magukra. (Még finomabb változata a Tsuyome-gal. Egyetlen különbség a még visszafogottabb smink.)

Manba: A 90-es évek végén feltűnő Yamanba stílus ’továbbfejlesztett”, átalakított verziója.
A 2 stílus közti különbség kb. annyi, hogy a fehér „panda” smink még erősebb, de változatosabb szemfesték palettával, gyakran színes műszempilla és kis köves matricák a szemek körül.

Kedvelt márkák az Alba Rosa, Cocolulu és hasonló surf-ös márkák voltak.

2004 körül azonban változáson ment keresztül. Neon színű partyruhák és melegítők cserélték le a Hawaii hangulatú ruhákat, kiegészítőket, és a szem körüli matricák eltűntek. A hajszín leginkább világos, szőkített, neon színű és/vagy fonott hajpótlással, legjellemzőbb hajstílus a „mullet” frizura (tetején rövidebb, a többi részen hosszú).  A manba fiú verziója a Sentaa (Shibuya főutcája után kapták a nevüket, "center") volt.

Yamanba:  Ebből ered a manba, jellemzői:  színes Disney figurás és  Hawaii mintás ruhák, sok ékszer, kiegészítő, erős fehér „panda” smink, narancssárga, neon pink, kék, és egyéb neonszínű hajhosszabítás, szőkített, tupírozott, hosszú haj, és a fent említett „mullet” frizura.

Gonguro: Ugyancsak a kogal hatására, 2000 körül kialakult extrémebb irányzat. A nagyon sötétre barnított bőr volt az egyetlen plusz benne. Hajuk általában egyenes vagy hullámos volt, világos barnára festve, ritkábban szőkített/hamvasított haj is előfordult. Jellemző viselet a miniszoknya, miniruha hosszúkabáttal, platformmal. A gongurok által kedvelt márkák: Egoist, Cocolulu, Esperanza. Smink:  erős kontúros fehér, fekete és fehér szemceruza, fehér száj.

Ganguro (és Ganjiro): Fénykora kb. 1997-2000-ig tartott, a barnított kogalok berobbanását követően alakult ki a stílus. Nagyrészt gal márkákat hordtak vagy olyan márkákat amik aktuálisan divatosak voltak (főleg az USA-ból). Hajstílusuk hullámos vagy egyenes. A műköröm  „kötelező” volt.  Az ő hatásukra terjedt el a 80-as években indult táncstílus, a parapara. Ezzel szemben a ganjirok egyáltalán nem vagy csak nagyon kismértékben szoliztak, csak alkalmilag kentek magukra barnító krémet, hogy 1-1 napra beöltözzenek ganguronak.

Kogyaru (Kogal):  Feltehetőleg a gyaru stílus legelső formája, megjelenése a 90-es évek közepére tehető. Kialakulásának okát az ekkor már befutott, Japánban az R&B akkori egyetlen képviselőjét, Namie Amurot majmoló fanoknak köszönhetjük. A szigorú iskolai öltözködési szabályok elleni lázadás is késztette a középiskolás lányokat, hogy módosítsák a bőr- és a hajszínüket: világos barna vagy szőkített haj, barnított, bronzos bőrrel. Emellett természetesen iskolai egyenruhában járnak, de gyakran hanyagul vagy sexysen hordják, kiegészítőkkel módosítják. „Kötelező” darab a tipikus bő térdzokni, és a bő pulcsi/kardigán. Ez a mai napig is élő stílus, de mindig igazodott az épp aktuális trendekhez. (Magogyaru:  felsős általános iskolás (junior high school) korú verziója a kogalnak.) 

Készítette: Rika-tan 

free templates

This free website was made using Yola.

No HTML skills required. Build your website in minutes.

Go to www.yola.com and sign up today!

Make a free website with Yola